Artikelindex

Breedijk  


Bouwwerf:               Boele's Scheepswerven en Machinefabriek (118)

Tonnage:                6860 brt

L x B x H:               129,93 x 16,46 x 11,89 m

Voortstuwing:          Brown-Curtis turbines; enkelschroef; 3000 apk

Snelheid:                12 knopen

Passagiers:             3, na verbouwing in 1934  7

Bemanning:            44


Gebouwd als stalen vrachtschip met twee dekken. Het schip werd in het begin van 1922 te water gelaten en overgedragen aan de HAL op 3 maart 1922. Haar eerste reis begon op 15 maart 1922 en voerde van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New Orleans. Af en toe voerde haar route naar de havens aan de Amerikaanse noordoostkust.

1925 Op zaterdag 17 oktober loopt het ss "Breedyk" ten gevolge van dichte mist aan de grond bij WIT 21. Na een mislukte poging van de sleepboten "Zwarte Zee" en "Rozenburg", kon het schip met assistentie van 6 sleepboten de volgende dag vlot getrokken worden en naar Rotterdam opstomen.

1926 Begin februari komt de "Breedyk" in aanvaring met het Deense ss "Yrsa", dat ernstige schade oploopt. De lading van de "Breedyk" wordt overgeslagen in het zusterschip "Binnendyk". De "Breedyk" heeft een gat boven de waterlijn en maakt water in de voorpiek. Het schip wordt naar Rotterdam gebracht om gerepareerd te worden.

1926 Verstoppelingen.
Zondag 11 april zijn met het Nederlandsche stoomschip "Breedijk" twee verstoppelingen aangekomen, een Braziliaan en een Tsjecho-Slowaak, die vrijdag j.l. vertrokken waren van Antwerpen, verborgen aan boord van het s.s. "Binnendijk".
Op zee werd het tweetal ontdekt en weldra overgegeven aan het passeerende s.s. "Breedijk", dat de mannen naar hier overbracht, en aan den vreemdelingendienst overgeleverd. (Algemeen Handelsblad 13-04)

1935 De "Breedyk" verzorgt goudtransport naar U.S.   Bataviaasch Nieuwsblad 27-11-1935

1937 ss "Breedyk" in botsing te New Orleans"  "Een Lloyds-telegram meldt uit New Orleans, dat het binnenkomende ss "Breedyk" van de Holland Amerika Lijn, op den aanlegsteiger van de veerboot is geloopen. Vervolgens kwam het schip in aanvaring met het achterschip van den Engelschen oorlogsbodem "Orion". Het is niet bekend of de "Breedyk" schade heeft bekomen".( Haagsche Courant 29-12)

1939 De  "Breedyk" pikt 22 bemanningsleden op van het Britse tankschip "Kennebec" van de Anglo-American Oil Co. te Londen. Dit schip was op 8 september getorpedeerd door de U 34. Zij werden op 10 september te Milford Haven aan land gezet. 

1939 De "Breedyk" werd, onderweg naar Rotterdam, ook nog door de Engelsen meer dan vijf weken opgehouden in verband met de traagverlopende controle op contrabande. Het schip had haar lading ingenomen vóór de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitsland !!   Christelijk sociaal dagblad voor Nederland De Amsterdammer 27-10

1940 In mei werd het schip door de Nederlandse regering in beslag genomen en in charter gegeven aan het British Ministry of War Transport. Grijs geverfd kwam ze in dienst van de geallieerde oorlogsinspanning.

1942 Tijdens de reis van Kaapstad via Freetown naar het Verenigd Koninkrijk werd het schip op 14 september 150 mijl ten zuiden van Kaap Palmas door de U 68 (Kptlt. Karl-Friedrich Merten) getorpedeerd.
Hierbij kwamen kapitein B. Ruygrok en bediende A. van Rooijen om het leven. (Zie verder bij BIJZONDERE GEBEURTENISSEN bovenaan pagina)

Voor een lijst van opvarenden ten tijde van torpedering KLIK HIER

Zusterschepen: Binnendyk, Blijdendyk (1), Burgerdyk, Bilderdyk, Beemsterdyk, Boschdyk, BlommersdykBronnen
Bezemer, K.W.L. Geschiedenis van de Nederlandse Koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog, (2 delen), Elsevier Boeken B.V., Amsterdam 1986 ISBN 9789051579901
Boer, G.J. de “125 jaar Holland Amerika Lijn”; uitg. De Alk, Alkmaar 1998; ISBN 90 6013 074 X
Dalkmann, H.A. en Schoonderbeek, A. “125 years of Holland America Line”; Edinburgh Pentland Press 1998
Graaf van Limburg Stirum, Varen in oorlogstijd, Uitg. Stichting “de Zee” door Uitg. v/h C. de Boer Jr, Amsterdam 1947
Seabrook, W.C. In the war at sea, uitg. Holland America Line, 1950

Websites
Maritiem Historische Databank

Maritiem Digitaal

Konvooireizen                                  (Klik op SHIP SEARCH in linker kolom)

Wrecksite.eu

Joomla templates by a4joomla