Veendam 4


Bouwwerf:               Fincantieri-Cant. Nav. Italiani SpA (Breda), Venice, Italy (5954)

Tonnage:                 55.451 brt

L x B x H:                218 x 34 x 8,1 m

Voortstuwing:          Dubbelschroef; Vier 12 cil. dieselmotoren en drie 8 cil. dieselmotoren; 48.236 rpk

Snelheid:                 22 knopen

Passagiers:              1.350

Bemanning:             602 

De "Veendam" (4) is pas na de initiële bestelling van de drie schepen uit de Statendam-klasse besteld bij Fincantieri en derhalve pas in 1996 in de vaart gekomen. De bouwkosten bedroegen $150 miljoen.

Toen de Holland-Amerika Lijn in 1996 haar schepen onder de Nederlandse vlag bracht bleef alleen de "Veendam" tot januari 2006 onder de vlag van de Bahama's varen. In dat jaar kwam ook zij onder Nederlandse vlag te varen.

2009 Op 28 maart ging de "Veendam" het droogdok in voor een grote verbouwing (57.092 brt) in het kader van het Signature of Excellence programma. Aan de achterzijde werd een gedeelte toegevoegd dat plaats biedt aan 32 hutten. Op het Lower Promenade Deck werden 46 hutten omgebouwd tot een nieuwe categorie hutten: Lanai stateroom, met directe toegang tot het Lower Promenade Deck. 15 Hutten, gelegen bij de Greenhouse Spa en Salon werden omgebouwd tot Spa-hutten. Daarnaast kregen de bestaande hutten en badkamers een facelift, met onder andere nieuwe vloerbedekking, nieuwe bureaubladen en opnieuw bekleedde stoelen. Centraal gelegen bars werden herplaatst en opgeknapt om een nieuwe ruimte te creëren: de Mix, in het hart van het schip. Ook de Ocean bar onderging een opknapbeurt.
Tenslotte is het achterdek verlengd om rond het daar gelegen zwembad een nieuwe ruimte te creëren: The Retreat.


Veendam 41

Veendam 44

Veendam 42


Veendam 43
2011 In april vond nog een refit plaats rond het zwembad bij the Retreat.

2020 Vanwege de perikelen van de Corona-crisis werd op 15 juli de verkoop van de "Veendam" en drie andere HAL-schepen ("Rotterdam", "Maasdam" en "Amsterdam") bekend gemaakt. De "Amsterdam" en "Rotterdam" gaan in het najaar over naar Fred. Olsen Cruise Lines en worden herdoopt in resp. "Bolette" en "Borealis". De kopers van de "Amsterdam" en "Veendam zijn nog niet bekend gemaakt.

Accidents & Incidents


(tekst: John van Kuijk, lid commissie Vloothistorie en Foto-archief)

Bronnen:
Boer, G.J. de “125 jaar Holland Amerika Lijn”; uitg. De Alk, Alkmaar 1998; ISBN 90 6013 074 X
Dalkmann, H.A. en Schoonderbeek, A. “125 years of Holland America Line”; Edinburgh Pentland Press 1998


 
 
 
 
 
 
Joomla templates by a4joomla