DuivendykRegeringsschip in beheer van de HAL (1946 -1946)

ss Duivendijk (ex Curaçao / ex Vancouver)

Tonnage: 8269 brt L x B x H : 152,26 x 19,23 x 12,19 m

Snelheid: 14 knopen

Bemanning: 71 Passagiers: 35

Roepsein: PDTV


In mei 1930 werd dit schip (bouwnr. 125) overgedragen aan de HAPAG Hamburg – Amerika Linie. Zij was uitgerust met turbines uit 1922 afkomstig uit het ss “Albert Ballinn” en kwam als ss Vancouver in de vaart, met name in de dienst op de Amerikaanse Westkust.

Op 3 november 1938 werd het schip door een bomaanslag beschadigd en aan de grond gezet. Pas in februari 1939 kwam zij weer in de vaart na reparatie bij de Moore Drydock Company.

Vervolgens wordt het schip op 3 september vanwege het uitbreken van de oorlog opgelegd in de Caracasbaai bij Willemstad op de Antillen. 10 Mei 1940 bevinden zich nog zeven Duitse vluchtschepen in de West. Er volgt inbeslagname door de Nederlandse autoriteiten. Enkele ploegen van de kanonneerboot “van Kinsbergen” hadden grote moeite om brand en sabotage te voorkomen omdat de schepen in verschillende baaien lagen. De meeste stonden al in brand of maakten slagzij. Toch slaagde men erin ze alle zeven te behouden en in Curaçao te herstellen. De Vancouver wordt omgedoopt tot “Curaçao” en komt in beheer bij de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. Zij vertrok 21 oktober naar de St. Laurens rivier, Canada.

Juli 1946 wordt het schip overgedragen aan de HAL, later herdoopt in “Duivendijk”, roepsein PJHB, en ingezet voor de dienst op de Westkust. In 1959 valt het doek. Zij wordt voor de sloop verkocht aan Chung Hing Enterprise Company in Hongkong.

Geraadpleegde bronnen:
K.W.L. Bezemer, Geschiedenis van de Nederlandse Koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog, Elsevier, Amsterdam 1986.
G.J. de Boer, “125 jaar Holland Amerika Lijn”; uitg. De Alk, Alkmaar 1998; ISBN 90 6013 074 X
L.L. von Münching, De Nederlandse Koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog, uitg. Den Boer, Middelburg 1986.

WEBSITES:

ss Duivendijk (ex Curacao / ex Vancouver) Marhisdata

ss Duivendijk (ex Curacao / ex Vanciuver Maritiem Digitaal

Joomla templates by a4joomla